İş Zekası ve Raporlama

İşinizle ilgili bütün raporlara her yerden ve etkileşimli olarak erişin.

Veri odaklı yaklaşımla işinizi büyütün.

İş Zekası ve Raporlama

İş Zekası (Business Intelligence), ham veriyi işleyerek daha anlamlı ve kullanışlı hale getirmemizi sağlayan süreçlere, yöntemlere verilen isimdir. İş Zekası, büyük miktarda verileri işleyerek yeni projelerin belirlenmesine ve geliştirilmesine yardımcı olur. Çalışma alanlarımız genellikle işlenebilecek ham veri miktarının en çok olduğu alanlardır. Finans sektöründen, telekomünikasyona, perakende sektöründen, enerjiye, kamu sektöründen sağlığa ve diğer bütün sektörlerde İş Zekası uygulamalarının kullanıldığını görmekteyiz.

İş Zekasına neden ihtiyaç duyarız?

İş Zekasının ortaya çıkmasındaki  nedenlerinden biri globalleşen rekabetin oranındaki artışlardır. Dünyanın bir ucundaki bir kurumda gerçekleşen ekonomik gelişme başka bir ülkenin ekonomisini altüst edebilmektedir. Tüm kurumlar böyle rekabet dolu bir ortamda çalışırken risk unsuru ortaya çıkar. Şirketler, gelişmelerin gerisinde kalmamak için çok daha hızlı ve doğru karar vermek zorunda kalır. Sonuç olarak, birim zamanda verilmesi gereken karar sayısındaki artışla birlikte İş Zekasına olan ihtiyaç da artmıştır. İş Zekası çözümlerinin en temel özelliği, işletmelere raporlama ve analiz alanında müthiş bir verimlilik kazandırması. İş Zekası çözümleri kullanıldığında raporlamalar gerçek zamanlı verilerle, anlık olarak hazırlanıyor. Böylece analizlerde de çok daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkıyor.

İş Zekasının Önemi

İş Zekası uygulamaları daha çok kurumların raporlama araçlarının yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkar.Uygulama geliştirililirken raporlama araçları da eklenir,zaman ilerledikçe veri artar ve farklı kaynaklardan veriler alınmaya başlanır. Bu durumda raporlar yetersiz kalır ve İş Zekası çözümlerine ihtiyaç olur. Diğer yandan farklı uygulama ve veri tabanlarından veri alan kurum sistemlerinde veriyi ilişkilendirerek anlamlandırma noktasında İş Zekası çözüm getirir.Raporlama süreçlerinde karar destek mekanizmaları,veri madenciliği, veri ambarı araçları da kullanılmaktadır. İş Zekası, acil durumlarda çok önemli olan ve çabuk karar vermeyi gerektiren iş süreçlerinde görünürlük ve beceriyi artırarak karmaşık raporların hızlı ve kısa sürelerde hazırlanmasını sağlar.

Veri kaynakları ve anlık analizler

PowerBI ile dakikalar içinde verilerden öngörülere gidin.
Tüm veriler, her şekilde, her yerden. Hepsi tek bir görünümde.

Hadi konuşalım

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart