Yazılım

RPA - Çözümleri

Endüstri Bazlı Çözümler

Endüstri Bazlı Çözümler

telekomunikasyon sektoruGiderek daha fazla insan, çeşitli küresel ağlarla bağlantılarını sürdürmek için telekomünikasyon şirketlerine yöneldikçe, bu şirketler en hızlı, en uygun fiyatlı ve en yeni hizmetleri sağlamak için birbirleriyle rekabet etmek zorunda kalıyor.

Birçok telekomünikasyon sağlayıcısı hızlı büyüme ve büyük hacimli operasyonel süreçleri yürütürken veri toplama, veri yönetimi, veri transferi ve girişi, uygulamalar arası veri aktarımı, tahsilat kontrolü gibi işlerle çalışanların eforlarını büyük ölçüde harcıyor. RPA sayesinde tüm bunlar otomatize edilebilir ve rakip fiyat takibinden müşteri yönetimine kadar pek çok rutine binmiş, zaman alan iş, Kronnika’nın dijital iş gücüne bırakılabilir.

Örneğin; bir telekomünikasyon şirketinde çalışıyorsunuz. Çağrı merkezi aktivasyon robotunu kullanarak, referanslardan belirli bir operatörü kullananları bulabilir ve bu operatörle hizmet veren çağrı merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz. Tüm bunları dijital iş gücü ile dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz ve, manuel olarak yapmanıza gerek kalmaz.

finans bankacilik ve sigorta sektoruBankacılık ve sigorta şirketleri eski sistemlere entegre olduğundan günümüzde artık daha akıllı ve verimli sistemlere ihtiyaç duyuyor. En fazla endüstri bazlı çözümler talebi olan bu sektörlerde artık dijital dönüşüm çok daha kritik hale gelmiş durumdadır.

RPA ile yeni hesap oluşturma, doğrulama, hesapları yönetme, faturalama, mutabakat, adres güncelleme gibi sürekli bir yenisi eklenen ve çalışan memnuniyetini düşüren işleri robot yazılımlara devretmek mümkün. Böylece sürekli güncellenen raporlamalar, işlemeler, formlar ve daha niceleri insan iş gücünü harcamak yerine metal yakalılar tarafından yapılabilir.

Örneğin, fazla çalışanı olan bir bankada çalışıyorsunuz ve çalışanların yemek çeklerinin mutabakatlarının yapılması gerekiyor. Günlük olarak yemek çeki şirketinin gönderdiği tahsilat verisi ile bankanın kendi sistemindeki tahsilat verisini kontrol edip günlük raporu çıkaran bir robot, insan iş gücüne gerek kalmadan hızlı ve hatasız olarak bu işi yapabilir.

saglik sektoruSağlık, herkesi ilgilendiren ve belki de en doğru şekilde yürütülmesi gereken sektördür. Hastaların verilerinin doğru aktarılıp işlenmesi, randevuların oluşturulması, yönetilmesi, medikal faturaların işlenmesi, hasta kayıtlarının takip edilmesi gibi pek çok süreç de sektörün olağan akışı içindedir.

Robotik Süreç Otomasyonu tüm bunları insandan çok daha kısa sürede hatasızca yapabilme kapasitesine sahiptir. Böylece hataya yer olmamakla birlikte insanlar tarafından yapılma mecburiyeti ortadan kalkar.

Bir hastanede çalışıyorsanız, hasta yoğunluğu çok olan doktorlar vardır. Bu doktorların acil durumda ameliyata girmesi ve var olan randevularını ertelemeleri gerekebilir. Aynı şekilde hasta tarafından da iptal ve ertelemeler gelecektir. Tüm bunların yönetilmesi, uygun aralıklara yeniden randevu oluşturulması, randevusu iptal olan hastalara otomatik mail yollanması gibi süreçleri yazılım robotu hızlı ve hatasız olarak yürütebilir.

perakende ve hizli tuketim sektoruPerakende ve Hızlı Tüketim sektörlerinde büyük iş hacmiyle beraber çalıştırılan personel sayısı da oldukça fazladır.

Her bir kategorideki ürünlerin ayrılıp takip edilmesi, güncel olarak tedarik ve lojistik takibi yapılması, siparişlerin ve İnsan Kaynakları süreçlerinin yönetilmesi gibi pek çok operasyonel görevi olan sektörde, tüm bunların yazılım robotları sayesinde hızlı ve güncel olarak değişiklikler takip edilerek yapılması mümkündür. Yapılan raporlamalar düzenli olarak sorumlu olan kişiye gönderilerek çalışanlar sıkıcı ve zaman alan işlerden kurtulabilir.

Perakende ve hızlı tüketim sektöründe çalışıyorsanız, stokların ve siparişlerin takiplerinin yapılması ve raporlanması işleriyle sizin ilgilenmenize gerek olmaksızın belirli aralıklarla raporlar, azalan stoklar için hatırlatma mailinin yollanması gibi işleri metal yakalılar kolaylıkla sizden devralabilir. Aynı şekilde müşterilerin oluşturduğu şikayet kayıtlarını düzenleyip, ilgili departmanlara yönlendirebilir.

devlet ve resmi kurumlarDevletler ve resmi kurumlar şüphesiz ki teknoloji olarak en çok yol kat etmesi gereken endüstridir. Eskiden yerleşmiş olan kültürün değişmesi ve daha kolay, verimli süreçlerin kullanılmaya başlanması gerekir. Bunu yapabilmek için de Robotik Süreç Otomasyonu, hızlı ve kolay entegre olmasıyla önümüze çıkar.

Tahsilat takibi, raporlama, adres değişikliği, devlet uygulamalarının işlenmesi, sistemler arası bilgi geçişi gibi süreçleri yapma kapasitesine sahip olan RPA teknolojisi, her türlü sisteme entegre olup direkt bağlı olduğu bilgisayar sistemi üzerinden çalıştığından güvenlik açısından da sorun oluşturmaz.

Bir devlet kurumu çalışanının en büyük iş yükü şüphesiz ki dosyalama, ve resmi evrakların doğru şekilde tutulmasıdır. RPA ile kağıt olarak gelmiş olan bir evrağı taratıp, PDF halinde olan taranmış dosyanın üzerindeki bilgileri başka bir excel dosyasına aktarabilir ya da ismine göre bir kategorizasyon yapıp doğru klasörde depolanmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunları yapmak, bir yazılım robotunun birkaç dakikadan fazla süresini almayacaktır.

otomotiv sektoruOtomotiv sektöründe satışların takip edilmesi kadar rakip takibinin de gündelik olarak yapılması büyük önem taşır. Üretim süreçlerinin yönetilmesinden tedarikçilere dağıtılması ve bağlantılı araç uygulamalarıyla entegre çalışmaya kadar pek çok görev RPA tarafından yapılabilir.

Verilerin depolanıp yönetilmesi ve analizinin yapılması, çalışanlara kolaylık sağlarken, evrakların dijitalleştirilmesi ve gerçek zamanlı tekliflerin kolayca oluşturulması da hızlı ve sonuç odaklı olmayı beraberinde getirir. Robotik Süreç Otomasyonu tüm bunları hızlı ve hatasız yaparak zaman kazanmayı sağlar.

enerji sektoruÇevrenin korunabilmesi için var olan kaynakları doğru şekilde kullanmak sürdürülebilir bir gelecek için olmazsa olmazdır.

Bu bağlamda enerji ve çevre endüstrilerinde faturalandırma, müşteri bilgilerinin yönetimi, destek hattı operasyonlarının ve şikayetlerin yönetimi gibi süreçlerin RPA tarafından otomatize edilmesi, tüm bunların izlenmesi, takip edilmesi ve belirli aralıklarla raporlanması mümkündür. Yazılım robotları tüm bunları hızlı ve hatasız yapabilir.

Otomasyon için uzun vakitler alan maliyetli ve yorucu projelere ihtiyacınız yok!

RPA yazılımları bir defa belirli işlemleri yapabilmek için eğitildiğinde; otomatik olarak tüm işlemleri gerçekleştirebilir, verileri işleyebilir, yanıtları tetikleyebilir ve gerekirse diğer sistemler ile iletişim kurabilir.

Süreç Bazlı Çözümler

Endüstri Bazlı Çözümler

hesap hareketleri otomasyonuPek çok şirket için borç hesaplarını otomatize etmek zorlu bir süreçtir. ERP, OCR ve e-fatura gibi teknolojiler kullanılsa bile bazı önemli süreçler yine de otomatize edilememektedir. Hesap hareketlerinin yönetilmesi süreçleri pek çok şirket tarafından dışarıdan destek ile yapılmaktadır. Faturaların çoğu, posta yoluyla kağıt belge olarak ya da e-posta yoluyla PDF formatında gelmektedir. ERP sistemi ile eşleşip eşleşmediği, onaylı bir müşteriden gelip gelmediği gibi borçlu hesabı yöneten çalışanın cevaplaması gereken pek çok soru mevcuttur.

Gelen belgelerin hepsini önceden belirlenmiş olan şirket formatına uydurmak, başta kolay gibi görünse de çalışan için uzun, sıkıcı ve karmaşık bir sürece dönüşebilmektedir. Ödeme için gerekli belgelerin toplanıp belirli bir sıraya konması, fatura fiyatının ana fiyat ile eşleşmesi gibi zaman alan sıkıcı işler otomasyon ile kolayca yapılabilmektedir. Çalışanlar, tedarikçiler ve üçüncü kişiler arasında raporlama, analiz ve karar almayı destekleyen süreçler otomatize edilerek kolayca veri akışı sağlanabilir böylece sistemler birbirlerine kolayca entegre olurken hem maliyet düşer, hem performans iyileşir hem de yasal olarak uyumlu bir şekilde süreçler otomatize edilir.

talep otomasyonuTaleplerin işlenmesi özellikle sigorta sektöründe önemli rol oynar. Şirket, müşterilere karşı taahhüdünü yerine getirir ve hizmet standartlarını belirleyerek güvenilirliğini arttırır. Taleplerin karşılanması, idari, yönetimsel ve müşteri hizmetlerinin doğru yerine getirilebilmesi, sürecin hızı ve doğruluğu ile doğru orantılıdır.

Şirketler hak talepleri için genellikle dışarıdan hizmet almakta ve bu hizmetin kalitesine güvenmek zorunda kalmaktadır. Bu da harcanan sürenin ve maliyetin artmasını beraberinde getirir. Gelen dosyaların farklı formatlarda olması da sistemlere olan entegrasyona engel olmakta ve işi iyice karmaşık bir hale getirmektedir.

Güncel olmayan teknolojilerin kullanılması ve başka teknolojilerle entegre çalışamaması, şirketin yeni teknolojilere olan adaptasyonunun da önüne geçerek eski sistem ekseninde kalmasına sebep olur. Farklı ülkelerde farklı düzenlemelerin de olması aynı şekilde şirketlerin her ülkenin yönetmeliğine ve kanunlarına uymasını zorlaştıran bir unsurdur.

Robotik Süreç Otomasyonu ise yukarıdaki engellerin üstesinden gelebilecek, uçtan uca bir otomasyon çözümüdür. Eski sistemlerle beraber kullanılabilir, entegre olabilir ve ihtiyaçlara göre ölçeklendirilerek %100 doğru sonuçlara ulaşabilir. Böylece insanın hata yapma oranını sıfırlanır ve verimlilikte paralel olarak artar.

finans ve muhasebe otomasyonlariRobotik Süreç Otomasyonu (RPA), üretkenliği artırmaya, maliyeti düşürmeye ve entegrasyonu kolaylaştırmaya olanak tanır. Size ve ekibinize katma değerli, stratejik çalışmaya odaklanabilmek için zaman kazandırır.

Mevcut sistemlerin yanı sıra tüm fintech uygulamalarında da veri toplamayı, eksiksiz denetim yapmayı sağlar. PDF formatındaki faturaların bulunduğu klasörden tek tek tüm faturaları okuyabilir, bu faturalardaki anahtar kelimeleri ve veriyi çıkarabilir, SAP’yi açabilir ve faturadaki detayları buraya geçirebilir, e-posta ile bildirimleri yollayabilir.

Ayrıca veri tabanındaki vergi numarası ile uyumlu olup olmadığını kontrol ederek, birbiri ile eşleştiği takdirde yollar. İki numaranın tutmadığı senaryoda da sorumlu olan kişiye bununla ilgili bilgi veren bir mail yollayarak yine de yollaması gerekip gerekmediğini sorar. Satıcının mail adresini, fatura tarihini, fatura numarasını, fatura tutarını ve fatura açıklamasını doldurabilir, SAP kayıt numarasının da bulunduğu bir maili belirlenmiş bir mail adresine yollayabilir.

Çeklerden, e-postalardan ve web portallarından havale bilgilerini otomatik olarak alarak fatura bilgileri ile eşleştirebilir, ödeme öncesi ve sonrasında doğrulamayı ve mutabakatı otomatize ederek istisnaları bildirir ve mükerrer ödemeleri haber verir.

Otomatize edilen süreçler ve yılmadan, yorulmadan çalışan robotlarla verimlilik ve çalışan memnuniyeti paralel olarak artar.

insan kaynaklari otomasyonuİnsan Kaynaklarının en fazla zamanını alan işlerden biri de işe giriş işlemleridir. SGK işveren sayfası üzerinden personel girişinin SAP üzerinden alınan bilgilerle yapılması, bildirgenin mail olarak yollanması, kişinin girişinin kullanılan başka bir insan kaynakları aracı var ise ona da girişinin yapılması, tüm araç ve programlar üzerinden eş zamanlı güncellenmesi süreçleri uçtan uca otomatize edilebilir. Aynı şekilde işten çıkış işlemleri de otomatik olarak yapılabilir.

Kişi işe başladıktan sonra personel kartının talebinden, yemek çeki kartının talep edilmesine, sağlık raporunun girilmesine kadar her türlü iş süreci otomatize edilebilir ve insan iş gücü çok daha katma değerli işlere kanalize edilebilir. İnsan kaynakları çalışanları bu sayede stratejik planlama, işe alınacak kişilerin doğru değerlendirilmesi ve yeni çalışmaya başlayanların adaptasyon süreci gibi işlere daha çok zaman ayırabilirler.

hukuk surec otomasyonuHukuki süreçler şüphesiz ki pek çok kağıt işinden ve düzenleme/raporlamalardan oluşmaktadır. Yazılım robotları ile kontrolü kaybetmeden ve mevzuata uygun bir şekilde süreçleri otomatize etmek mümkündür.

Örneğin; yazılım robotları e-imza ile girilen tüm çevrimiçi sistemlere girebilir, duruşma ve takvimdeki diğer tüm aksiyonları kaydedip bir ajanda çıkarabilir. Bunun yanında UYAP üzerinden yapılan dava açma, dilekçe yollama, veri çekme, vekalet yollama gibi işleri de yapabilir. Dosyaların güncel hallerinin bilgisayarda tutulabilmesi için gelen tüm PDF formatındaki e-tebligatların gündelik olarak doğru klasöre atılması ve tarihlendirilmesi insan iş gücüne gerek kalmadan yapılabilmektedir.

Ayrıca icra sürecinde müvekkillerin ve karşı tarafın tapuya kayıtlı olan bilgilerinin TAKPAS üzerinden sorgulanması,araç ve gayrimenkul sorgularının yapılması da otomatize edilerek kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bunların haricinde müvekkil portföyünün tutulup düzenlenmesi, imza sirküleri ve mühürlerin kontrol edilmesi gibi yine zaman alan ve insan iş gücüne gerek duymayan diğer işler de yazılım robotları tarafından hızlı ve hatasız olarak yapılabilir.

Avukatlar günlük olarak takvimlerini oluşmuş olarak bulabilir, dilekçe yazma ve araştırma işlerine daha çok zaman ayırırken, robotlar onlar için geri kalan işleri halledebilir.

İlk RPA Senaryonuzu Analiz Edelim ve Geliştirelim!

Senaryonuzu belirlerken, tekrarlanan ve vakit alan işlerinizi önceliklendirmenizi tavsiye ederiz. Böylece ilk etapta işletmenize daha fazla zaman kazandırmış olursunuz.

Aynı şekilde fiziksel olarak iş yerine gitmenizi gerektiren işleri de Dijital İş Gücü‘ne devretmek isteyebilirsiniz. Robot yazılımlar işlerinizi devralır ve uzaktan çalışma gerektiren dönemlerde iş gücü kaybını önüne geçebilirsiniz.

Zaman kazanmaya hemen başlamak için bizlere iletişim bilgilerinden erişebilirsiniz!

Bize Ulaşın

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart